Klik Disini <<---------------- |
Friday, 4 April 2014
Rancangan
Pengajaran Harian (RPH) Pendidikan Islam Hadith Tahun 3
Mata
Pelajaran : Pendidikan Islam
(Hadith)
Kelas : 3 Jannah
Tarikh : 3 Safar 1435 H / 6
Disember 2013
Masa
: 8.30-9.00 pagi
Bilangan
Murid : 20 orang.
Tajuk
: Mengasihi orang yang lebih muda dan
menghormati orang yang lebih tua.
Standard Kandungan : 2.2 Membaca, memahami, mengamal dan menghayati hadith mengasihi orang
yang lebih muda dan menghormati orang yang lebih tua.
Standard Pembelajaran
: 2.2.4 Menyatakan faedah mengasihi orang yang lebih muda dan
menghormati orang yang lebih tua.
:
2.2.5 Menyatakan akibat mengasihi orang yang lebih muda dan menghormati orang
yang lebih tua.
:
2.2.6 Menyatakan pengajaran-pengajaran daripada hadith.
Hasil Pembelajaran
: Di akhir pembelajaran murid dapat:
1) Menyenaraikan 3 faedah menghormati orang yang lebih tua.
2) Menyatakan 2 pengajaran yang dapat dipelajari daripada
hadith.
KBKK : Membanding beza, mengkategorikan.
Pengetahuan Sedia ada : Murid telah mempelajari bab adab
menghormati orang
yang lebih tua.
Gabung Jalin
: Lakonan (seni)
Penyerapan : Akhlak
Penerapan nilai : Menghormati, penyayang
Bahan Bantu Mengajar
: LCD, Kad Gambar.
Langkah/ Masa
|
Isi Pelajaran
|
Cadangan Pengalaman
Pembelajaran
|
Catatan/Bahan bantu mengajar
|
Pendahuluan
3 minit
|
Bacaan doa:
"اللهم
افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك يا ارحم الراحمين".
Mengucap 2 kalimah syahadah
|
Guru dan murid membaca doa beramai-ramai sebelum
memulakan pembelajaran.
|
|
Fasa Persediaan
Set induksi
5 minit
|
Soal jawab
1.Apakah perbezaan yang dapat kamu
lihat pada ustazah pada hari ini?
2. Adakah kamu pernah menolong ibu
bapa kamu di rumah?
Guru menunjukkan video menghormati
orang yang lebih tua.
|
1 .Murid masing-masing sedang
berfikir.
2.Murid memberi pelbagai jawapan.
3.Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pelajaran hari ini.
|
1.Bahan maujud
|
Fasa Imaginasi
10 minit
|
1.Guru menayangkan hadith
2. Guru membaca hadith dan membimbing murid untuk
membaca bersama-sama dengan guru.
3.Guru meminta murid membaca maksud hadith berdasarkan
paparan yang ditayangkan.
3.Guru menerangkan maksud hadith.
|
1.Murid melihat tayangan.
2.Murid membaca bersama-sama
dengan guru.
3.Seorang murid membaca terjemahan
hadith.
3.Murid mendengar penerangan
maksud hadith.
|
Kaedah: penerangan
BBM: LCD
|
Fasa Perkembangan
15 minit
|
Cara menghormati orang yang lebih tua:-
1.Memberi dan menjawab salam
2.Bersopan santun dalam tindakan
3.Bermanis muka
4.Menggunakan bahasa dan suara yang lembut
5.Memohon maaf jika melakukan kesalahan
6.
Membantu
orang yang ditimpa kesusahan
Faedah Menghormati :
1.
Ramai kawan
2.
Masyarakat memandang
tinggi
3.
Disayangi orang.
4.
Mendapat kasih sayang Nabi
Muhammad s.a.w
Akibat mengabaikan :
1.
Sukar mendapat kawan
2.
Masyarakat memandang
rendah.
3.
Dibenci orang
4.
Nabi Muhammad tidak
mengaku umat.
|
1.Guru memanggil 3 orang murid ke
hadapan untuk melakonkan cara-cara menghormati orang yang lebih tua.
2.Murid-murid lain diminta memberi
pandangan atas perlakuan tersebut.
3. Guru bersoal jawab dengan murid
mengenai faedah-faedah menghormati.
|
Kaedah:
Demontrasi
Kaedah: penerangan dan sumbang saran.
Guru membantu murid membezakan faedah-faedah dan akibat
tidak menghormati
|
Fasa Penilaian
( 20 minit )
|
Pengajaran daripada hadis.
1.Kasih sayang ialah amalan yang
mulia.
2. Kita wajib menghormati orang
yang lebih tua.
3.Islam melarang perbuatan mendera
dan membuli.
4. Lembaran Kerja:
|
1. Guru menulis pengajaran hadis di papan tulis.
2. Murid membaca pengajaran secara beramai-ramai.
3. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.
4. Murid diberi lembaran kerja.
5. Murid mendengar arahan guru tentang cara membuat
lembaran kerja dan memberi masa kepada murid untuk menyiapkan lembaran kerja.
6. Murid menyiapkan lembaran kerja mengikut kumpulan masing-masing.
7. Guru membincangkan jawapan murid dan memberi ulasan
tentang kerja murid.
|
Nilai murni: Tekun, berusaha,
fokus dan bersungguh-sungguh.
|
Amalan Berterusan
Penutup
7 Minit )
|
1.Guru mengulang kembali
pengajaran dan pembelajaran yang diajar pada hari ini.
2.Guru memberi kata-kata motivasi
dan nasihat supaya beramal dengan amalan yang mulia.
3. Guru menayangkan video lagu
nasyid untuk penutup.
|
1. Guru membuat kuiz secara ringkas dan memanggil murid secara
sukarela untuk menyebut faedah,akibat dan pengajaran hadis.
2. Guru memberi pengukuhan dan hadiah kepada murid yang
dapat menjawab soalan yang betul.
3.Murid-murid mencuba menjawab soalan walaupun salah.
|
Nilai murni: Rajin dan berani.
Kaedah kuiz.
Elemen: muzik dan pergerakan.
Penutup sosial
|
video untuk set induksi
Wednesday, 26 March 2014
Rancangan Pengajaran Harian (Suku Kata Terbuka dan Tertutup) Tahun 2
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Jawi Tahun 2
Butiran am
Tarikh
: 23/03/2014
Hari : Isnin
Masa : 8.00 pagi –
9.00 pagi (60 minit)
Tahun : 2 Cemerlang
Bilangan murid : 20 orang
Mata pelajaran : Pendidikan Islam
Bidang : Pemulihan jawi
Tajuk : Suku kata
terbuka/tertutup
Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini murid dapat:
1. Menyebut 3
suku kata terbuka dan tertutup.
2. Mengeja 2 daripada 3 suku kata terbuka dan tertutup
dengan betul.
3. Menulis 2 daripada 3 suku kata terbuka dan tertutup
dengan betul.
Pengetahuan sedia ada :
Murid pernah menyebut suku kata terbuka dan tertutup
Gabung jalin : Adab dan Akhlak
Penyerapan : Sejarah
Penerapan nilai : Sabar, tabah dan
bertanggungjawab
Kemahiran berfikir : Murid dapat membezakan suku kata
terbuka dan tertutup
Bahan sumber : Komputer, Smart Lorry,
LCD, slaid, speaker.
Langkah/
masa
|
Isi
kandungan
|
Aktiviti
P&P
|
Pendahuluan
(2
minit)
|
Salam
dan doa:
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا
ارحم الراحمين
|
- Guru
memberi salam dan murid menjawab salam.
- Murid
membaca doa secara kelas.
|
fasa persediaan
Set
induksi
Analisis
|
- Murid
diperlihatkan dengan video pada tayangan menggunakan komputer.
- Apa
yang kamu perhatikan daripada video tersebut?
|
-Murid
melihat persembahan guru menggunakan video pendek.
-Guru
bersoal jawab dengan murid.
-Murid
menjawab soalan yang diberikan guru.
-Guru
mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
-
|
Fasa Imaginasi
Langkah
1
(13
minit)
Sintesis
|
- Suka
kata terbuka mempunyai huruf vokal iaitu ا,و,ي
- Suku
kata tertutup tidak mempunya huruf vokal di akhirnya.
tertutup
چڠ
چيڠ چوڠ
تڠ
تيڠ توڠ
هڠ
هيڠ هوڠ
Terbuka
جا – جي – جو
تا – تي – تو
ها – هي – هو
|
- Guru
memaparkan carta suku kata terbuka/tertutup pada slaid yang disediakan
- Guru meminta murid menyebut dan mengeja suku kata
terbuka dan tertutup dengan bimbingan guru
- Murid akan menyebut secara kumpulan dan kelas.
|
Fasa Perkembangan
Langkah
2
(20
minit)
|
Potongan kad suku kata terbuka/tertutup :
· Ba+ju=
baju
· Bu+ku=
buku
· Su+su=
susu
· Ta-ngan=
tangan
· Ker+tas=kertas
· Ka+til=katil
|
- Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan kecil
- Seorang wakil murid dari setiap kumpulan akan
mencabut 2 sampul yang pelbagai warna di bahagian kepala lori
- Kemudian mereka akan berbincang di dalam
kumpulan.
- Seterusnya seorang wakil murid dari setiap
kumpulan akan mencari potongan suku kata di bahagian badan lori dan membentuk
perkataan di dalam kumpulan masing-masing.
- Setelah siap membentuk perkataan, murid akan
melekatkannya di papan hitam
- Guru akan menyemak jawapan murid.
- Murid akan membaca perkataan-perkataan yang
telah dilekatkan di hadapan kelas secara beramai-ramai.
|
Fasa Penilaian
Langkah
3
(20
minit)
|
Lembaran Kerja:
-memadankan suku kata terbuka-terbuka,
tertutup-tertutup dan menjadikan satu perkataan.
|
-Guru mengedarkan helaian lembaran kerja kepada
setiap murid.
-Guru membimbing murid memadankan memadankan suku
kata terbuka-terbuka, tertutup-tertutup dan menjadikan satu perkataan.
|
Amalan Berterusan
Penutup
(5
minit)
|
- Suku kata terbuka/tertutup :
· Ba+ju=
baju
· Bu+ku=
buku
· Su+su=
susu
· Ta-ngan=
tangan
· Ker+tas=kertas
· Ka+til=katil
|
- Murid menyebut semula suku kata
terbuka-terbuka, tertutup-tertutup dan menjadikan ia satu perkataan
secara kelas.
|
Suku kata tertutup dan terbuka
Subscribe to:
Posts (Atom)